Startlist

79 07:00 Final Men U18 (Youth) 10km Walk
Lane Number Athlete Team
1 12 MERKUUR WENTLEY WESTERN PROVINCE ATHLETICS
2 204 KALANIE SYLVESTER ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 837 GUMEDE LUCKY KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
4 527 JACOBS FRANCOIS BOLAND ATHLETICS
5 132 HEYMANS JACQUES ATHLETICS FREESTATE
6 212 NHLAPHO VINCENT ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 543 KENNY DIAN BOLAND ATHLETICS
8 400 FARMER ANTONIO ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
9 683 NGAKE KGOSI CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

80 07:00 Final Men U20 (Junior) 10km Walk
Lane Number Athlete Team
1 718 BENZANE JABULANI CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 732 HLONGWANE VUSI CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 427 PRATT RUSSEL ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
4 734 MOLETE TUMELO CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 738 TOMSANA SIMAMNKELE CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 418 CARELSE BRADLEY ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
7 737 POLILE KAMOHELO CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 616 COETZER WJ BOLAND ATHLETICS
9 617 COLLING HANRU BOLAND ATHLETICS
10 419 VAN WYK ELWICH ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
11 741 SWART ANDRIES CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
12 104 JONKER JHANNES ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST

81 07:30 Round 1 of 2 Men U18 (Youth) Javelin
Lane Number Athlete Team
1 67 SCHEEPERS JANCO ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
2 887 VOSTER JAMES LIMPOPO ATHLETICS
4 767 VAN DER MESCHT ANTON EASTERN PROVINCE ATHLETICS
5 834 JOUBERT MATTHEW KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
6 360 JANO ESTERHUIZEN ATHLETICS NORTH WEST NORTH
7 213 RHOODE LOHAN ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 73 LOUW DIRKIE ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
9 130 SCHLEBUSCH JANNES ATHLETICS FREESTATE
10 227 KRUGER STEPHAN ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 315 SMIT STEFAN ATHLETICS MPUMALANGA
12 956 KEARNS JUSTIN ATHLETICS GAUTENG NORTH INDIVIDUAL

82 08:30 Heat 1 of 2 Women U18 (Youth) 800m
Lane Number Athlete Team
1 865 BOPAPE NAUM LIMPOPO ATHLETICS
2 194 BLAKE LEE-ANN ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 8 AQUMASH ATHEMBA WESTERN PROVINCE ATHLETICS
4 497 VILJOEN ANNEKEN BOLAND ATHLETICS
5 186 SENOSI KELETSO ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 663 THEMANE BEETRICE CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 821 NTSHANGASE PHIWE KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
8 815 DE WIT LUZAAN KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
9 957 JANSE VAN RENSBURG JANIE ATHLETICS GAUTENG NORTH INDIVIDUAL

82 08:30 Heat 2 of 2 Women U18 (Youth) 800m
Lane Number Athlete Team
1 428 MOTEOLI MPOLOKENG ATHLETICS TRANSKEI
2 493 DIPPENAAR CHANTE BOLAND ATHLETICS
3 671 DUBE FINA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 451 BOON RODE ATHLETICS VAAL TRIANGLE
5 181 VAN DER MERWE JANA ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 119 LOUW NICOLE ATHLETICS FREESTATE
7 506 COMBRINCK DANIELLE BOLAND ATHLETICS
8 511 JORDAAN ALME BOLAND ATHLETICS
9 299 COSSA THEMBI ATHLETICS MPUMALANGA
10 431 MZISELWA APHELELE ATHLETICS TRANSKEI

83 08:30 Round 1 of 2 Women U18 (Youth) Shotput
Lane Number Athlete Team
1 751 VAN TONDER JUANITA EASTERN PROVINCE ATHLETICS
2 814 VAN DER WALT ADRI KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
3 298 GIBSON TANISHA ATHLETICS MPUMALANGA
4 756 FERREIRA NICOLE EASTERN PROVINCE ATHLETICS
5 812 HARRIS KAYLA KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
6 860 TALJAARD LUZAAN LIMPOPO ATHLETICS
7 449 CHURCH CAITLIN ATHLETICS VAAL TRIANGLE
8 861 VAN DER LINDE RINELDA LIMPOPO ATHLETICS
9 452 OPPERMAN SHANIE ATHLETICS VAAL TRIANGLE
10 123 UYS COLETTE ATHLETICS FREESTATE
11 398 STRYDOM MEIKE ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
12 934 KRUGER CHRISTINE INDIVIDUAL MPUMALANGA

84 08:30 Final Women U20 (Junior) Discus
Lane Number Athlete Team
1 146 LEONARD BRONWYN ATHLETICS FREESTATE
2 462 LOTTER LUANDRI ATHLETICS VAAL TRIANGLE
3 708 CROUCAMP SAVANA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 334 DU TOIT ANNERIE ATHLETICS MPUMALANGA
5 336 SWART SHANIA-LEE ATHLETICS MPUMALANGA
6 588 LUTHER SUNETTE BOLAND ATHLETICS
7 580 PIENAAR ANEL BOLAND ATHLETICS
8 144 VAN R VAN OUDSHOORN MIA ATHLETICS FREESTATE
9 242 STANDER YOLANDI ATHLETICS GAUTENG NORTH
10 89 STEINMAN JANA ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST

85 08:30 Round 1 of 2 Men U18 (Youth) LongJump
Lane Number Athlete Team
1 454 SATEKGE KARABO ATHLETICS VAAL TRIANGLE
2 627 HAMI NIKITHEMBA BORDER ATHLETICS
3 401 KAMFER ROMARIO ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
4 685 MIYA TEBOGO CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 563 SWART ADRIAN BOLAND ATHLETICS
6 308 MASEEMA THEBOGO ATHLETICS MPUMALANGA
7 305 DAVIDS CARVIN ATHLETICS MPUMALANGA
8 217 SKOSANA MICHAEL ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 221 BOGNER JULIAN ATHLETICS GAUTENG NORTH

86 08:30 Round 1 of 2 Women U18 (Youth) TripleJump
Lane Number Athlete Team
1 866 MOTUMI LESEDI LIMPOPO ATHLETICS
2 356 MARUMO ONTHATILE ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 357 VAN RHYNS BIANCA ATHLETICS NORTH WEST NORTH
4 453 STEYN JESSICA ATHLETICS VAAL TRIANGLE
5 485 HENDRICKS TATUM BOLAND ATHLETICS
6 657 RASAKANYA ITHUMELENG CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 386 VAN RENSBURG NOLENE ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
8 395 KOMMER ANDREA ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
9 483 BENJAMIN SHANNON BOLAND ATHLETICS
10 112 VAN VUUREN LANE ATHLETICS FREESTATE
11 486 KETCH LEANDRE BOLAND ATHLETICS
12 292 MASHABA NOLWAZI ATHLETICS MPUMALANGA

87 08:30 Final Women U20 (Junior) HighJump
Lane Number Athlete Team
1 82 COETZEE MARIKE ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
2 895 GRAVETTE ANNERI LIMPOPO ATHLETICS
3 151 WESSELS HELEN ATHLETICS FREESTATE
4 240 DOMBENI MAHLATSIE ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 332 ROBSON YVONNE ATHLETICS MPUMALANGA

88 08:30 Round 2 of 2 Men U18 (Youth) Javelin
Lane Number Athlete Team
1 770 FERREIRA REGARDT EASTERN PROVINCE ATHLETICS
2 414 STEYN PETRIE ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
3 534 VAN ZYL GERRIT BOLAND ATHLETICS
4 455 VAN NIEKERK CHRIS ATHLETICS VAAL TRIANGLE
5 307 MAAS JOSHUA ATHLETICS MPUMALANGA
6 529 JANSE VAN RENSBURG RENIER BOLAND ATHLETICS
7 365 HEYNECKE ESTIAAN ATHLETICS NORTH WEST NORTH
8 75 DURANT BRANDON ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
10 827 VAN ZYL JAN-FREDERICK KWA-ZULU NATAL ATHLETICS

89 08:50 Heat 1 of 2 Men U18 (Youth) 800m
Lane Number Athlete Team
1 874 MARIPA KARABO LIMPOPO ATHLETICS
2 362 KASENZA EMSON ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 674 VAN RHYN RIAAN CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 214 SHERMAN ERIC ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 229 SWIGELAAR LEXTON ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 311 KHOZA AMOS ATHLETICS MPUMALANGA
7 889 KUBJOANE ABRAM LIMPOPO ATHLETICS
8 310 MENTZ TERTIUS ATHLETICS MPUMALANGA
9 70 DITIRE LETLHOGONOLO ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
10 412 SOLOMONS DARRYL ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
11 933 BIGGS ASHER INDIVIDUAL MPUMALANGA
12 952 BLIGNAUT MARTIN ATHLETICS GAUTENG NORTH INDIVIDUAL

89 08:50 Heat 2 of 2 Men U18 (Youth) 800m
Lane Number Athlete Team
1 676 NDIMANDE NTUTHUKO CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 72 FOUCHE JAN BAREND ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
3 544 REITSMA REINARD BOLAND ATHLETICS
4 225 ROOS PAUL ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 209 NDLOVU SIYABONGA ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 678 DEYSEL ALDREN CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 630 EMIHLE MKLETHE BORDER ATHLETICS
8 371 OOSTHHUIZEN RONEN ATHLETICS NORTH WEST NORTH
9 836 MSOMI NTOKOZO KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
10 828 NDLOVU NHLOSO KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
11 935 ZIBAYA THANDUKUPHILA ATHLETICS TRANSKEI
12 936 SODINGA BANGO ATHLETICS TRANSKEI
13 953 MUNNIK LUAN ATHLETICS GAUTENG NORTH INDIVIDUAL

90 09:10 Heat 1 of 2 Women U20 (Junior) 800m
Lane Number Athlete Team
3 574 LAMBRECHTS JANE BOLAND ATHLETICS
4 231 MAGORO LETHLOGENOLO ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 245 MULLER NIENE ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 145 BELING TYLOR ATHLETICS FREESTATE
7 438 PONI SINESIPHO ATHLETICS TRANSKEI

90 09:10 Heat 2 of 2 Women U20 (Junior) 800m
Lane Number Athlete Team
3 698 KELLERMAN LIZA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 703 VILAKAZII THOBILE CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 700 WEITSZ SIMONAY CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 711 STRAMROOD CELIA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 571 FOURIE SHANI BOLAND ATHLETICS
8 778 MANTHE KIRSTEN EASTERN PROVINCE ATHLETICS

91 09:25 Heat 1 of 3 Men U20 (Junior) 800m
Lane Number Athlete Team
1 173 BRUHS HEINRICH ATHLETICS FREESTATE
2 378 MARRENGE NYICO ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 608 DIRKSE SILVIN BOLAND ATHLETICS
4 255 MANDONSELE VUSI ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 464 VAN ROOYEN DYLAN ATHLETICS VAAL TRIANGLE
6 853 TSANYANE TSIELO KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
7 344 LEKHULENI THULANI ATHLETICS MPUMALANGA
8 162 MARITSE WELBORN ATHLETICS FREESTATE
9 426 SOLOMONS DULLAN ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
10 901 MHLANGA THAPELO LIMPOPO ATHLETICS
11 937 MZONDI BUKHULE ATHLETICS TRANSKEI
12 925 JONES JUAN WESTERN PROVINCE INDIVIDUAL

91 09:25 Heat 2 of 3 Men U20 (Junior) 800m
Lane Number Athlete Team
1 339 HATTINGH FRANCOIS ATHLETICS MPUMALANGA
2 852 SOSIBO SIPHELELE KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
3 733 SMITH COHANN CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 607 DIRKSE ALWIN BOLAND ATHLETICS
5 280 KUSCHE GEORGE ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 1000 WARRIES TYLER ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 748 FERREIRA EZRA CENTRAL GAUTENG INDIVIDUALS
8 602 KELBRICK HENRY BOLAND ATHLETICS
9 440 MGUBHELA NKULULEKO ATHLETICS TRANSKEI
10 109 NYALUNGU MIENGETO ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
11 933 BIGGS ASHER INDIVIDUAL MPUMALANGA
12 923 NEELS JASON WESTERN PROVINCE INDIVIDUAL

91 09:25 Heat 3 of 3 Men U20 (Junior) 800m
Lane Number Athlete Team
1 793 DOLLIES DEVAN EASTERN PROVINCE ATHLETICS
2 420 OCTOBER AUSCHTEN ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
3 740 MPHAHLELE RYAN CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 463 MADUWA PHELANI ATHLETICS VAAL TRIANGLE
6 854 ZUNGU MSAWENKOSI KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
7 379 BERRANGE WILHELM ATHLETICS NORTH WEST NORTH
8 620 BRUWER FRANCOIS BOLAND ATHLETICS
9 649 SOMLOTHA SIYASANGA BORDER ATHLETICS
10 592 SMIT MARQUN BOLAND ATHLETICS
11 108 MUKWEVHO DESMOND ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
12 924 SOLOMON JAMIEL WESTERN PROVINCE INDIVIDUAL
13 969 MOTHELWANA KARABO ATHLETICS GAUTENG NORTH

92 09:30 Round 2 of 2 Women U18 (Youth) Shotput
Lane Number Athlete Team
2 290 LANGUAGE MONIQUE ATHLETICS MPUMALANGA
3 868 ROOS ABIGIAL LIMPOPO ATHLETICS
4 816 MEYER ZANDRI KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
5 385 VAN TONDER ELZE ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
6 59 VAN DER WESTHUIZEN LIANDRI ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
7 446 VAN TONDER JANCKE ATHLETICS VAAL TRIANGLE
8 392 BOTHA ELME ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
9 666 BOTHA ANCKE CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
10 176 JANSE VAN RENSBURG DANAE ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 113 VAN DER WALT THARINA ATHLETICS FREESTATE

94 09:45 Round 2 of 2 Men U18 (Youth) LongJump
Lane Number Athlete Team
1 458 PIETERSE RYAN ATHLETICS VAAL TRIANGLE
2 364 MALEFO OBAKENG ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 531 MANUAL BRENT BOLAND ATHLETICS
4 524 FAROA TRISTAN BOLAND ATHLETICS
5 410 GOUCHE LUKE ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
6 18 BOOYSEN WAYLIN WESTERN PROVINCE ATHLETICS
7 211 LE ROUX CHRISTIE ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 215 MIYA SIFISO ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 954 MASWANGANYI PHATUTSHEDZO ATHLETICS GAUTENG NORTH INDIVIDUAL

95 09:45 Round 2 of 2 Women U18 (Youth) TripleJump
Lane Number Athlete Team
1 658 VAN JAARSVELD LIANE CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 857 MAGWAI KARABO LIMPOPO ATHLETICS
3 800 NOKWALI ONWABILE EASTERN PROVINCE INDIVIDUALS
4 467 BEZUIDENHOUT BIANCA ATHLETICS VAAL TRIANGLE INDIVIDUAL
5 359 TSHIVHIAHUVHA ADI ATHLETICS NORTH WEST NORTH
6 388 HENNOP STEPHANIE ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
7 62 VENTER ANE ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
8 470 UTUMALANG RASAKANYA ATHLETICS VAAL TRIANGLE INDIVIDUAL
9 185 LESO ELISETTE ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 6 DONOUGH AMEERAH WESTERN PROVINCE ATHLETICS
12 521 LUDDICK BRITHANEY BOLAND ATHLETICS
13 513 LOUWRENS SUNEEL BOLAND ATHLETICS

96 09:50 Heat 1 of 4 Women U18 (Youth) 200m
Lane Number Athlete Team
1 753 WAIT SASKIA EASTERN PROVINCE ATHLETICS
2 114 MBISA JOVIALE ATHLETICS FREESTATE
3 869 VOSLOO LEONETTE LIMPOPO ATHLETICS
4 180 VAN DER MERWE NICOLA ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 445 JANSE VAN RENSBURG SHERE ATHLETICS VAAL TRIANGLE
6 476 PAULSE JADE BOLAND ATHLETICS
7 60 HEKHUBVI SHERLY ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
8 283 MOFOME MICHELLE ATHLETICS GAUTENG NORTH INDIVIDUAL

96 09:50 Heat 2 of 4 Women U18 (Youth) 200m <
Lane Number Athlete Team
1 817 NGEMA SNETHEMBA KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
2 669 WOEST VERUSHKA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 122 DU PLESSIS RENSKE ATHLETICS FREESTATE
4 820 BOMPAS JESSICA KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
5 199 MOSIME CAROLINE ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 429 MPHIKE ONDAMKELA