Startlist

108 07:00 Final Men U20 (Junior) 10km Walk
Lane Number Athlete Team
1 682 LUVLO Siyabonga CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 81 KLINK Tariq BOLAND ATHLETICS
3 878 MERKUUR Wentsley WESTERN PROVINCE
4 770 GUMEDE Lucky Sandile KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
5 155 FARMER Antonio ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
6 371 NHLAPO Vincent ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 333 HEYMANS Jacques ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 788 NTOMBELA Sphiwe KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
9 651 MBULANA Lebogang CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

109 08:00 Final Men U18 (Youth) Hammer 5kg
Lane Number Athlete Team
1 690 VENTER Nicko CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 206 JULIES Nicholas ATHLETICS FREESTATE
3 218 RICHTER Barry ATHLETICS FREESTATE
4 98 PITOUT Saul BOLAND ATHLETICS
5 512 MELLET Marnitz ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
6 730 ERKSINE Tiaan EASTERN PROVINCE ATHLETICS
7 69 DE WIT Joruhan BOLAND ATHLETICS
8 888 VAN DER MERWE Carel WESTERN PROVINCE
9 228 VORSTMAN Pieter-juan ATHLETICS FREESTATE
10 864 FABE Graydon WESTERN PROVINCE

110 08:00 Final Women U20 (Junior) Shotput 4kg
Lane Number Athlete Team
1 6 BOSHOFF Skye BOLAND ATHLETICS
2 537 CHURCH Caitlin ATHLETICS VAAL TRIANGLE
3 756 HARRIS Kayla KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
4 296 THERON Nicola ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 486 BOTHA Elme ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
6 193 UYS Collette ATHLETICS FREESTATE
7 258 JANSE VAN RENSBURG Danae ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 610 STRYDOM Meike CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

112 08:30 Final Men U18 (Youth) TripleJump
Lane Number Athlete Team
1 64 CHARLIES Elgin BOLAND ATHLETICS
2 674 RANTAO Oratile CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 442 MONDLANE Junior ATHLETICS MPUMALANGA
4 927 MAY Francesco BOLAND ATHLETICS
5 928 SELEBI Michael CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 390 TEMBANI Azola ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 453 NKUNA Thapelo ATHLETICS MPUMALANGA
8 555 PIETERSE Eric ATHLETICS VAAL TRIANGLE
9 877 MARAIS Ethan WESTERN PROVINCE
10 383 SHOBA Sanele ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 692 ZEID Gabriel CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
12 553 OLIVIER WelrÈ ATHLETICS VAAL TRIANGLE

113 08:45 Semi Final 1 of 2 Men U18 (Youth) 200m
Lane Number Athlete Team
1 476 JORDAAN Dylan ATHLETICS NORTH WEST NORTH
2 447 NDLOVU Vuyu ATHLETICS MPUMALANGA
3 337 JOHNSON Elviano ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 662 MVUYO Moss CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 318 DAMBILE Sinesipho ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 893 ZINN Kyle WESTERN PROVINCE
7 347 MABUNDA Mbhoni ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 63 BURGER Reece BOLAND ATHLETICS

113 08:45 Semi Final 2 of 2 Men U18 (Youth) 200m
Lane Number Athlete Team
1 451 NKAMBULE Kwanele ATHLETICS MPUMALANGA
2 477 MATAU Dario ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 874 JOSIAS Jesse WESTERN PROVINCE
4 199 CLOETE Keenan ATHLETICS FREESTATE
5 376 POTGIETER Eckhardt ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 111 SWART Adrian John BOLAND ATHLETICS
7 452 NKOSI Garshwin ATHLETICS MPUMALANGA
8 91 MOSTERT Hugo BOLAND ATHLETICS

115 09:15 Semi Final 1 of 2 Men U20 (Junior) 200m
Lane Number Athlete Team
1 726 BULUMKO Ntuthu EASTERN PROVINCE ATHLETICS
2 479 MEKHISE Ditiro ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 211 MOHOERE Gratitude ATHLETICS FREESTATE
4 891 WEBER Jayson WESTERN PROVINCE
5 863 DAVIDS Luke WESTERN PROVINCE
6 478 MOJE Phemelo ATHLETICS NORTH WEST NORTH
7 203 GASA Philelani ATHLETICS FREESTATE
8 751 VAN WYK Romeo GRIQUALAND WEST ATHLETICS

115 09:15 Semi Final 2 of 2 Men U20 (Junior) 200m
Lane Number Athlete Team
1 154 DU PREEZ Marthinus ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
2 205 HLONGWANE Mosuwe ATHLETICS FREESTATE
3 529 MGOQI Leonard ATHLETICS TRANSKEI
4 175 WALSH Liam ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
5 353 MASWAGANYI Phathutshedzo ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 398 VON STADE Zander ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 338 JOUBERT Matthew ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 644 MANGOALE Kabelo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

116 09:30 Final Men U20 (Junior) Polevault
Lane Number Athlete Team
1 514 VAN DER SCHYF Claude ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
2 116 VAN WYK Valco BOLAND ATHLETICS

118 09:50 Heat 1 of 2 Men U18 (Youth) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 693 ZWANE Banele CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 483 SELEMELA Oratile ATHLETICS NORTH WEST NORTH
3 790 SOKHELA Zola KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
4 685 SWANEPOEL Rynard CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 743 VERWEY Valentino EASTERN PROVINCE ATHLETICS
6 625 DE BRUIN Juandre CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 315 CHOBA Abednico ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 549 BOWER Jason ATHLETICS VAAL TRIANGLE
9 666 NTOLOANE Fusi CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
10 339 KHOZA Siphesihle ATHLETICS GAUTENG NORTH

118 09:50 Heat 2 of 2 Men U18 (Youth) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 650 MAZWI Asanda CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 646 MASHABA Mzwakhe CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 859 BLAAUW Rochen WESTERN PROVINCE
4 780 MASONDO Sanele KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
5 774 KHUMALO Sbonelo KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
6 918 MAZWI Inako ATHLETICS TRANSKEI
7 312 BLIGNAUT Juvan ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 392 VAN NIEKERK Wian ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 516 VISSER Melvin ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
10 354 MAYEPHU Bongo ATHLETICS GAUTENG NORTH

119 10:00 Final Women U20 (Junior) HighJump
Lane Number Athlete Team
1 240 BRITS Carmen ATHLETICS GAUTENG NORTH
2 275 MINNAAR Jeanne ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 194 VAN DER MERWE Arné ATHLETICS FREESTATE
4 840 KETCH Leandre WESTERN PROVINCE
5 130 HUMAN Nica ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
6 138 NGOZO Michelle ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
7 850 SNYMAN Kristi WESTERN PROVINCE
8 41 SLOT Fleur BOLAND ATHLETICS

121 10:00 Final Men U20 (Junior) Shotput 6kg
Lane Number Athlete Team
1 427 COETZER Danie ATHLETICS MPUMALANGA
2 463 TILL Edwin ATHLETICS MPUMALANGA
3 117 VISSER Jan Johannes BOLAND ATHLETICS
4 724 BEAUZEC Morne EASTERN PROVINCE ATHLETICS
5 101 PRINSLOO Francois BOLAND ATHLETICS
6 317 COETZEE Michael ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 525 LOMBARD Aaron ATHLETICS TRANSKEI
8 558 TERBLANCHE Tony ATHLETICS VAAL TRIANGLE
9 153 DE LACEY LACEY Jonathan ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
10 207 KRUGER Hannes ATHLETICS FREESTATE
11 559 VAN NIEKERK Chris ATHLETICS VAAL TRIANGLE

122 10:00 Final Men U20 (Junior) TripleJump
Lane Number Athlete Team
1 809 NGWASHENG Sammy LIMPOPO ATHLETICS
2 359 MOJAKI Ipeleng ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 726 BULUMKO Ntuthu EASTERN PROVINCE ATHLETICS
4 653 MDLELA Oageng CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 866 FISCHER Jesse WESTERN PROVINCE
6 645 MASEEMA Tebogo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 357 MIYA Sifiso ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 671 PIETERSE Rynan CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
9 350 MAILULA Thabo ATHLETICS GAUTENG NORTH
10 66 DAVIDS Lleyton BOLAND ATHLETICS
11 74 FARO Tristan BOLAND ATHLETICS

120 10:00 Final Women U18 (Youth) Hammer 3kg
Lane Number Athlete Team
1 490 JORDAAN Ancois ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
2 183 GOUWS Su-marie ATHLETICS FREESTATE
3 584 HUMPHRIES Racheal CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 45 SWART Anél BOLAND ATHLETICS
5 536 BOTHA Claudine ATHLETICS VAAL TRIANGLE
6 835 HOFFMAN Melissa WESTERN PROVINCE
7 9 BRUWER Karla BOLAND ATHLETICS
8 180 ELS ChamÉl ATHLETICS FREESTATE
9 196 VAN HEERDEN Marzanne ATHLETICS FREESTATE
10 485 BOTHA Jonell ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
11 699 COETZER Dane EASTERN PROVINCE ATHLETICS
12 191 PRETORIUS Elaine ATHLETICS FREESTATE
13 187 MAKHETHE Phthisang ATHLETICS FREESTATE
14 36 PRINS Anja BOLAND ATHLETICS

124 10:30 Heat 1 of 2 Men U20 (Junior) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 506 KAPTEIN Waldo ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
2 327 FORESTER Matthew ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 921 RAMOLAMU Mokheseng ATHLETICS TRANSKEI
4 531 NAZO Avela ATHLETICS TRANSKEI
5 393 VAN NIEKERK Rikus ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 635 KHUMALO Bhekizulu CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 164 MOREMI Olebogeng ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
8 362 MOLOTSI Omphile ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 641 MADITO Amogelang CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
10 868 FORTUIN Ruschin WESTERN PROVINCE
11 683 SILWANE Lucas CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
12 649 MAZALENI Siyabolelo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

124 10:30 Heat 2 of 2 Men U20 (Junior) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 214 NDLOVU Nhloso ATHLETICS FREESTATE
2 886 STEWART Oliver WESTERN PROVINCE
3 920 NONGCANTSI Kwazi ATHLETICS TRANSKEI
4 385 SIKOSANA Tumelo ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 389 SWART Christopher ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 665 NTOE Phemelo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 879 MILLARD Stephen WESTERN PROVINCE
8 165 MUNNIK Luan ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
9 449 NHUVANGA Rivaldo ATHLETICS MPUMALANGA
10 784 MOLUTSI Mohlouwa Koos KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
11 766 DE SCALLY Nicholas KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
12 663 NDIMANDE Ntuthuko CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
13 629 ENGELBRECHT Marig CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
14 527 MDALA Thapelo ATHLETICS TRANSKEI

125 10:30 Final Women U20 (Junior) LongJump
Lane Number Athlete Team
1 601 RABE Madri CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 271 MAKONI Bethal ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 135 LOUWRENS Suneel ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
4 897 DONOUGH Ameerah WESTERN PROVINCE INDIVIDUALS
5 831 DUNCAN Lene WESTERN PROVINCE
6 239 BOTHA Kyra ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 291 SOLARIN Esther ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 3 BASSON Mieke BOLAND ATHLETICS
9 309 XEYI Rose ATHLETICS GAUTENG NORTH
10 795 DE JAGER Marcelle LIMPOPO ATHLETICS
11 924 LAZARUS Gabrielle WESTERN PROVINCE
12 423 VAN WYK Karissa ATHLETICS MPUMALANGA

126 10:50 Final Women U18 (Youth) 400m
Lane Number Athlete Team
1 176 CLAASSEN Sue-mari ATHLETICS FREESTATE
2 25 LUDICK Tatum BOLAND ATHLETICS
3 613 VAN GREUNEN Marna CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 763 NAUDE Amy KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
5 293 STRIJDOM Angelique ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 614 VAN HEERDEN Lene CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 543 GROENEWALD Tallita ATHLETICS VAAL TRIANGLE
8 420 ROUX Chenelle ATHLETICS MPUMALANGA

127 11:00 Final Men U18 (Youth) 400m
Lane Number Athlete Team
1 348 MADONSELA Karabo ATHLETICS GAUTENG NORTH
2 733 JORDAN Ryan EASTERN PROVINCE ATHLETICS
3 373 NORTJIE Antonie ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 111 SWART Adrian John BOLAND ATHLETICS
5 672 PILLAY Lyhte CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 372 NKHAHLE Rappie ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 634 JUDS Jack CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 744 VIERRA Luke EASTERN PROVINCE ATHLETICS

128 11:10 Final Women U20 (Junior) 400m
Lane Number Athlete Team
1 579 DUBE Fina CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 53 VAN SCHALKWYK Janke BOLAND ATHLETICS
3 583 HATTINGH Carla CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 300 VAN DER WALT Zeney ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 752 AHRENS Kirsten KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
6 305 VILJOEN Marli ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 54 VERCUIEL Juli BOLAND ATHLETICS
8 304 VELDTMAN Lethabo ATHLETICS GAUTENG NORTH

129 11:20 Final Men U20 (Junior) 400m
Lane Number Athlete Team
1 633 JONKER Gert CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 751 VAN WYK Romeo GRIQUALAND WEST ATHLETICS
3 648 MATALA Frans CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 319 DE JONGH Ruan ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 678 SEETE David CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 891 WEBER Jayson WESTERN PROVINCE
7 440 MASEKO Nhlanhla ATHLETICS MPUMALANGA
8 387 SOKHWAKANA Zazini ATHLETICS GAUTENG NORTH

132 15:00 Final Women U20 (Junior) Hammer 4kg
Lane Number Athlete Team
1 6 BOSHOFF Skye BOLAND ATHLETICS
2 712 OLIVIER Jana EASTERN PROVINCE ATHLETICS
3 711 OELOFSE Tiane EASTERN PROVINCE ATHLETICS
4 926 BOTHA Jana ATHLETICS SWD INDIVIDUAL
5 823 SCHREUDER Ilse NORTH WESTERN CAPE ATHLETICS
6 844 MCMORRAN Lauren WESTERN PROVINCE
7 704 KAPP Kaylin EASTERN PROVINCE ATHLETICS
8 486 BOTHA Elme ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
9 849 SMIT Kayla WESTERN PROVINCE
10 195 VAN DER WALT Tharina ATHLETICS FREESTATE

133 15:00 Final Men U18 (Youth) Shotput 5kg
Lane Number Athlete Team
1 882 NELSON Niel WESTERN PROVINCE
2 875 JOUBERT Francois WESTERN PROVINCE
3 158 HATTINGH Jan-adriaan ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
4 690 VENTER Nicko CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 83 LE ROUX Coetzee BOLAND ATHLETICS
6 507 KLEINHANS Phillip ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
7 395 VAN ZYL Tian ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 550 COERTZEN Willem ATHLETICS VAAL TRIANGLE
9 669 OOSTHUIZEN Juan CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
10 220 SWANEPOEL Wynand ATHLETICS FREESTATE
11 344 KOTZEE Markus ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 740 SPAMER Francouis EASTERN PROVINCE ATHLETICS
13 430 KRUGER Douw ATHLETICS MPUMALANGA

130 15:00 Final Men U20 (Junior) HighJump
Lane Number Athlete Team
1 208 MAKHUMELA Thabelo ATHLETICS FREESTATE
2 328 FOURIE Enrique ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 727 CROUS Jason EASTERN PROVINCE ATHLETICS
4 637 LOTTERING Mauritz CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
5 441 METTLER Wilbur ATHLETICS MPUMALANGA
6 501 MORGAN Blake ATHLETICS SOUTH WESTERN DISTRICTS
7 100 POOLE Breyton BOLAND ATHLETICS
8 99 PLAAITJIES Cullen BOLAND ATHLETICS
9 382 SHABANGU Matome ATHLETICS GAUTENG NORTH
10 352 MASHISHI Katlego ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 655 MOGODIRI Omphile CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
12 630 GAYISA Maswangayi CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

131 15:00 Final Women U18 (Youth) LongJump
Lane Number Athlete Team
1 46 SYLVESTER Azrea BOLAND ATHLETICS
2 613 VAN GREUNEN Marna CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 602 RADEMAN Inezka CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 5 BOSHOFF Ané BOLAND ATHLETICS
5 820 DU TOIT Brenda NORTH WESTERN CAPE ATHLETICS
6 185 GROENEWALD Cora ATHLETICS FREESTATE
7 270 MAKAMBA Zihle ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 253 GERBER Joane ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 288 SHABANGU Banele ATHLETICS GAUTENG NORTH
10 128 FOUCHE Karmen ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
11 278 NOLTE Danielle ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 412 MASHABA Nolwazi ATHLETICS MPUMALANGA

134 15:00 Final Men U18 (Youth) LongJump
Lane Number Athlete Team
1 692 ZEID Gabriel CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 805 MENZIES Keegan LIMPOPO ATHLETICS
3 390 TEMBANI Azola ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 462 THAESA Thebogo ATHLETICS MPUMALANGA
5 383 SHOBA Sanele ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 892 WYNGAARD Abdud-daiyaan WESTERN PROVINCE
7 453 NKUNA Thapelo ATHLETICS MPUMALANGA
8 658 MOLOTO Lesedi CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
9 446 MUWAYI Banele ATHLETICS MPUMALANGA
10 664 NESS Liam CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
11 377 RAMOKGOPA Lethlogonolo ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 114 TITO Jason BOLAND ATHLETICS

135 15:00 Final Women U18 (Youth) 200m
Lane Number Athlete Team
1 614 VAN HEERDEN Lene CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 237 BLIGNAUT Janie ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 182 FOURIE Annemé ATHLETICS FREESTATE
4 794 BROWN Chinique LIMPOPO ATHLETICS
5 51 VAN DER WESTHUIZEN Elke BOLAND ATHLETICS
6 144 VAN STADEN Miandi ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
7 608 STARBUCK Megan CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 302 VAN WYK Odette ATHLETICS GAUTENG NORTH

136 15:10 Final Men U18 (Youth) 200m
Lane Number Athlete Team
1 347 MABUNDA Mbhoni ATHLETICS GAUTENG NORTH
2 893 ZINN Kyle WESTERN PROVINCE
3 376 POTGIETER Eckhardt ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 874 JOSIAS Jesse WESTERN PROVINCE
5 318 DAMBILE Sinesipho ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 199 CLOETE Keenan ATHLETICS FREESTATE
7 337 JOHNSON Elviano ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 662 MVUYO Moss CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

137 15:20 Final Women U20 (Junior) 200m
Lane Number Athlete Team
1 20 JOHNSON Lara BOLAND ATHLETICS
2 753 BOMPASS Jessica KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
3 276 MOFOMME Michelle ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 471 VAN DER MERWE Nicola ATHLETICS NORTH WEST NORTH
5 299 VAN DER MERWE Antoinette ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 241 BURGESS Suzie ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 720 WAIT Saskia EASTERN PROVINCE ATHLETICS
8 254 HANEKOM Natalie ATHLETICS GAUTENG NORTH

138 15:30 Final Men U20 (Junior) 200m
Lane Number Athlete Team
1 479 MEKHISE Ditiro ATHLETICS NORTH WEST NORTH
2 203 GASA Philelani ATHLETICS FREESTATE
3 891 WEBER Jayson WESTERN PROVINCE
4 353 MASWAGANYI Phathutshedzo ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 863 DAVIDS Luke WESTERN PROVINCE
6 211 MOHOERE Gratitude ATHLETICS FREESTATE
7 398 VON STADE Zander ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 529 MGOQI Leonard ATHLETICS TRANSKEI

139 15:40 Final Women U18 (Youth) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 55 VILJOEN Anneken BOLAND ATHLETICS
2 574 BOTHA Shannon CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 518 KEKELANA Nosive ATHLETICS TRANSKEI
4 845 MESHAM Alexa WESTERN PROVINCE
5 917 MENZIWA Emihle ATHLETICS TRANSKEI
6 694 COPELAND Sarah CENTRAL GAUTENG ATHLETICS INDIVIDU
7 836 JOOSTE Tamica WESTERN PROVINCE
8 50 VAN DER WESTHUIZEN Cimon BOLAND ATHLETICS
9 21 JORDAAN Alme BOLAND ATHLETICS
10 417 PARKES Michelle ATHLETICS MPUMALANGA
11 517 HOBOLOSHE Aviwe ATHLETICS TRANSKEI
12 269 MABUSA Nonhlanhla ATHLETICS GAUTENG NORTH
13 252 GAIT-SMITH Gabrielle ATHLETICS GAUTENG NORTH
14 760 MANYONI Bongekile KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
15 578 DIXON Chante CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

140 15:50 Final Men U18 (Youth) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 685 SWANEPOEL Rynard CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
2 780 MASONDO Sanele KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
3 312 BLIGNAUT Juvan ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 339 KHOZA Siphesihle ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 774 KHUMALO Sbonelo KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
6 693 ZWANE Banele CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 625 DE BRUIN Juandre CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 315 CHOBA Abednico ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 549 BOWER Jason ATHLETICS VAAL TRIANGLE
10 790 SOKHELA Zola KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
11 392 VAN NIEKERK Wian ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 483 SELEMELA Oratile ATHLETICS NORTH WEST NORTH

141 16:00 Final Women U20 (Junior) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 414 MOTAU Wendy ATHLETICS MPUMALANGA
2 406 COSSA Thembi ATHLETICS MPUMALANGA
3 287 SENOSI Keletso ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 847 NQAMASHE Athemba WESTERN PROVINCE
5 188 OELOFSE Vicky ATHLETICS FREESTATE
6 39 SHANGE Yandiswa BOLAND ATHLETICS
7 24 LOUW Nicole BOLAND ATHLETICS
8 603 ROELFSE Lyndi CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
9 591 MASHAMAITE Dipuo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

142 16:10 Final Men U20 (Junior) 1500m
Lane Number Athlete Team
1 784 MOLUTSI Mohlouwa Koos KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
2 683 SILWANE Lucas CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 165 MUNNIK Luan ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
4 389 SWART Christopher ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 393 VAN NIEKERK Rikus ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 214 NDLOVU Nhloso ATHLETICS FREESTATE
7 663 NDIMANDE Ntuthuko CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 879 MILLARD Stephen WESTERN PROVINCE
9 327 FORESTER Matthew ATHLETICS GAUTENG NORTH
10 385 SIKOSANA Tumelo ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 362 MOLOTSI Omphile ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 868 FORTUIN Ruschin WESTERN PROVINCE

143 16:20 Final Women U18 (Youth) 4X100m Relay
Lane Number Athlete Team
1 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH
2 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 RELAY TEAM AMPU ATHLETICS MPUMALANGA
4 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
6 RELAY TEAM AVT ATHLETICS VAAL TRIANGLE
7 RELAY TEAM WPA WESTERN PROVINCE
8 RELAY TEAM ACNW ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST

144 16:30 Final Men U18 (Youth) 4X100m Relay
Lane Number Athlete Team
1 RELAY TEAM AFS ATHLETICS FREESTATE
2 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 RELAY TEAM AMPU ATHLETICS MPUMALANGA
4 RELAY TEAM WPA WESTERN PROVINCE
5 RELAY TEAM ANWN ATHLETICS NORTH WEST NORTH
6 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
8 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH

145 16:40 Final Women U20 (Junior) 4X100m Relay
Lane Number Athlete Team
3 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
4 RELAY TEAM WPA WESTERN PROVINCE
5 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
7 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH

147 16:45 Final Men U20 (Junior) Hammer 6kg
Lane Number Athlete Team
1 225 VAN NIEUWENHUIZEN Nico ATHLETICS FREESTATE
2 226 VAN RENSBURG Gilbert ATHLETICS FREESTATE
3 734 NORTJE Ivan EASTERN PROVINCE ATHLETICS
4 224 VAN DER WALT Jt ATHLETICS FREESTATE
5 725 BEER Ruwaldo EASTERN PROVINCE ATHLETICS
6 828 VISSER Hermanus NORTH WESTERN CAPE ATHLETICS
7 729 DU PLESSIS Paul EASTERN PROVINCE ATHLETICS
8 95 OLIVIER Jaunu BOLAND ATHLETICS
9 748 LE ROUX Christiaan GRIQUALAND WEST ATHLETICS
10 204 HAVINGA James ATHLETICS FREESTATE
11 342 KOBOKOANE Botshello Cedric ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 61 BOTHMA Damien Mornay BOLAND ATHLETICS

146 16:45 Final Women U18 (Youth) Shotput 3kg
Lane Number Athlete Team
1 467 MOSTERT Desere ATHLETICS NORTH WEST NORTH
2 297 UMBERTI Bodine ATHLETICS GAUTENG NORTH
3 183 GOUWS Su-marie ATHLETICS FREESTATE
4 285 RITCHIE Britnny ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 922 VAN DER LINDE Rinelda LIMPOPO ATHLETICS
6 233 BAM Buhle ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 581 GELDENHYS Ruzel CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 701 GRUNDLING Alana EASTERN PROVINCE ATHLETICS
9 196 VAN HEERDEN Marzanne ATHLETICS FREESTATE
10 178 DE KLERK Miné ATHLETICS FREESTATE
11 538 DE NECKER Juanita ATHLETICS VAAL TRIANGLE
12 604 ROETS Dane CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

148 16:45 Final Men U20 (Junior) LongJump
Lane Number Athlete Team
1 450 NJABULO Temilton ATHLETICS MPUMALANGA
2 161 KOK Jordan ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
3 688 TOLBADI Sanele CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 345 LE ROUX Christie ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 628 DIWAN Brits CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 884 RYAN Ashton WESTERN PROVINCE
7 330 GAUCHE Luke ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 357 MIYA Sifiso ATHLETICS GAUTENG NORTH
9 157 GEBENGANA Lumka ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
10 353 MASWAGANYI Phathutshedzo ATHLETICS GAUTENG NORTH
11 563 HANI Nikithemba BORDER ATHLETICS
12 768 GAINES Mark KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
13 676 SATEKGE Karabo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS

149 16:50 Final Men U20 (Junior) 4X100m Relay
Lane Number Athlete Team
3 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 RELAY TEAM AFS ATHLETICS FREESTATE
6 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
7 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH
8 RELAY TEAM WPA WESTERN PROVINCE

150 17:00 Final Women U20 (Junior) 5000m
Lane Number Athlete Team
1 765 ZULU Sbongakonke KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
2 589 MANAGALA Katlego CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
3 591 MASHAMAITE Dipuo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
4 419 RIBONE Jiyane ATHLETICS MPUMALANGA
5 599 NKUNA Welma CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 919 GUTWANA Nosisi ATHLETICS TRANSKEI
7 757 JILEKA Aphelele KWA-ZULU NATAL ATHLETICS
8 40 SKYLER Mia BOLAND ATHLETICS
9 606 SITHOLE Diana CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
10 48 VAN ASWEGEN Maja BOLAND ATHLETICS
11 284 RAYNERS Amber ATHLETICS GAUTENG NORTH
12 407 GROBLER Natfileen ATHLETICS MPUMALANGA
13 289 SISANDA Dumisa ATHLETICS GAUTENG NORTH
14 833 GIBBS Kia WESTERN PROVINCE
15 588 MAKGOGA Lethabo CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
16 245 CURLEWIS Leshan ATHLETICS GAUTENG NORTH

151 17:30 Final Women U18 (Youth) 4X400m Relay
Lane Number Athlete Team
4 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
5 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH

152 17:45 Final Men U18 (Youth) 4X400m Relay
Lane Number Athlete Team
3 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH
4 RELAY TEAM EPA EASTERN PROVINCE ATHLETICS
5 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH
7 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS

153 18:00 Final Women U20 (Junior) 4X400m Relay
Lane Number Athlete Team
3 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
4 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH
5 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
6 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH

154 18:15 Final Men U20 (Junior) 4X400m Relay
Lane Number Athlete Team
3 RELAY TEAM ACNW ATHLETICS CENTRAL NORTH WEST
4 RELAY TEAM BOLA BOLAND ATHLETICS
5 RELAY TEAM AGN A ATHLETICS GAUTENG NORTH
6 RELAY TEAM AMPU ATHLETICS MPUMALANGA
7 RELAY TEAM CGA CENTRAL GAUTENG ATHLETICS
8 RELAY TEAM AGN B ATHLETICS GAUTENG NORTH